Menu

header photo

2020 Contest Results

1. Show Room Stock

1st Place: B. Wade Brooks - 1965 Chevy Impala

2nd Place: Rocky Sink - 1958 Corvette

3rd Place: Jason Kapalin -1970 Corvette

2. Box Stock

1st Place: Donn Yost - 1957 Ford

2nd Place: Rocky Sink - 1957 Ford Station Wagon

3rd Place: Mike DeSorbo - 1965 Mustang

3. Street Rod

1st Place: Mike DeSorbo -  1941 Willys

2nd Place: Donn Yost - 1932 Ford

3rd Place: Mark Huff - 1937 Ford

4. Street Machine

1st Place: Tony Contant - 1972 GMC Pickup

2nd Place: Donn Yost - 1967 Camaro

3rd Place: Mike DeSorbo - 1962 Bel Air

5. Pro Street

1st Place: Donn Yost - 1941 Willys

2nd Place: Barry Beckner - 1966 GTO

3rd Place: Reese Jefferson - 1966 Chevy Pickup

6. Custom

1st Place: Donn Yost - Foose Cadillac

2nd Place: Rocky Sink - 1948 Cadillac

3rd Place: Robert Painter - Juice Wagon

7. Lowriders

1st Place: Robert Painter - Low Life Sled Truck

2nd Place: Samuel  ? - 1965 Impala

8. Imports

1st Place: Mike Hall - VW Beetle

2nd Place: Justin Dodson - Sunbeam Tiger

9. Tuners

1st Place: Mike Powell - 1994 Chevy Truck

2nd Place: Robert Painter - Turbo Z

10. Curb Side

1st Place: Donn Yost - 1949 Mercury

2nd Place: Rodney Jefferson - 1970 Super Bee

3rd Place: Rocky Sink - 1958 Cadillac

11. Slammers

1st Place: Mike Hall - Chevy Impala

2nd Place: Barry Beckner - 1939 Ford

3rd Place: Fred Dunader - Back to the Future DeLoren

12. Small Scale

1st Place:  Rocky Sink - Goodwrench Corvette

2nd Place: Robert Painter - 1925 Custom T

3rd Place: Samuel  ?  - Mad Max Car

13. Large Scale

1st Place: B. Wade Brooks - 1981 Grand Prix

2nd Place: Robert Doss - Nissan Hard Body

3rd Place: Mike Hall - Pontiac Firebird

14. Motorcycles

1st Place: Mike Powell - Honda CT70

2nd Place: Mike Hall - Trike

3rd Place: Chris Tolley - Motorcycle

15. Juniors 14 and Under

1st Place: Sadie D. - VW Bus

2nd Place: Gabriella Mills - 1969 Impala

3rd Place: Alex Glass - Chevy Chevelle

16. Juniors 13-17

1st Place: Anna Kapalin - Jeep Commando

17. Unfinished

1st Place: Eugene Harris - 1950 Ford

2nd Place: Jairon O'Brien - 1941 Willys

3rd Place: Mike Hall - 1933 Willys

18. Trucks & Vans

1st Place: Robin Bittner - 1966 Suburban

2nd Place: Jeremiah Purks - 1995 Ford Lightning

3rd Place: Mark Huff - 1950 Ford Truck

19. Commercial & Public Service

1st Place: Richard Ferguson - Road Train Kenworth

2nd Place: Mike Hall - Autocar Dump Truck

3rd Place:  Robert Doss - F-100 Coke Truck

20. Competition Straight Line

1st Place: Donn Yost - 1965 Plymouth

2nd Place: Mike DeSorbo - 1967 Plymouth GTX

3rd Place: Ben Stone - 1957 Chevrolet

21. Competition Out of Box

1st Place: Rocky Sink - J2 Racing Mercedes

2nd Place: Mike DeSorbo - C7R Corvette

3rd Place: Tony Conant - Pennzoil Pontiac

22. NASCAR 1990 and Newer

1st Place: Neil Cranfill - #2 Miller Throwback

2nd Place: Mark Huff - Goodwrench #3

23. NASCAR 89 & Older

1st Place: Tony Conant - #22 Dodge Charger

2nd Place: Terry Barton - #22 Miller Buick

3rd Place: Scotty Williamson - #44 Bud Chevrolet

24. All Other Competition

1st Place: Don Yost - 1967 Camaro

2nd Place: Neil Crandfill - AMG Mercedes

3rd Place: David Crouch - 1950 Ford Truck

25. Miscellaneous

1st Place: Tim Mullins - Future Flying Car

2nd Place: Mike Hall - D8 Dozer

3rd Place: Robert Doss - 1954 Hudson

26. Dioramas

1st Place: David Seamster - 1970 AAR Cudas

2nd Place: Neil Cranfill - Garage Scene

3rd Place: Sadie D. - Graveyard

27a. Theme : Gassers Box Stock

1st Place: Donn Yost - 1941 Willys

2nd Place: Charles Baumgardner - 1962 Corvette

3rd Place: Tom Albright - 1941 Willys

27b. Theme : Gassers Detailed

1st Place: Donn Yost - 1941 Willys

2nd Place: Gary Bayne - 1941 Willys

3rd Place: Anthony Helmick - 1955 Chevy

Best Of’s:

Best Paint: Donn Yost - 1957 Ford Wagon

Best Interior: Mike DeSorbo - 1962 Impala

Best Engine: Mike DeSorbo - 1941 Willys

Best Show: Mike DeSorbo - 1962 Impala

2020 Contest Results

1. Show Room Stock

1st Place: B. Wade Brooks - 1965 Chevy Impala

2nd Place: Rocky Sink - 1958 Corvette

3rd Place: Jason Kapalin -1970 Corvette

2. Box Stock

1st Place: Donn Yost - 1957 Ford

2nd Place: Rocky Sink - 1957 Ford Station Wagon

3rd Place: Mike DeSorbo - 1965 Mustang

3. Street Rod

1st Place: Mike DeSorbo -  1941 Willys

2nd Place: Donn Yost - 1932 Ford

3rd Place: Mark Huff - 1937 Ford

4. Street Machine

1st Place: Tony Contant - 1972 GMC Pickup

2nd Place: Donn Yost - 1967 Camaro

3rd Place: Mike DeSorbo - 1962 Bel Air

5. Pro Street

1st Place: Donn Yost - 1941 Willys

2nd Place: Barry Beckner - 1966 GTO

3rd Place: Reese Jefferson - 1966 Chevy Pickup

6. Custom

1st Place: Donn Yost - Foose Cadillac

2nd Place: Rocky Sink - 1948 Cadillac

3rd Place: Robert Painter - Juice Wagon

7. Lowriders

1st Place: Robert Painter - Low Life Sled Truck

2nd Place: Samuel  ? - 1965 Impala

8. Imports

1st Place: Mike Hall - VW Beetle

2nd Place: Justin Dodson - Sunbeam Tiger

9. Tuners

1st Place: Mike Powell - 1994 Chevy Truck

2nd Place: Robert Painter - Turbo Z

10. Curb Side

1st Place: Donn Yost - 1949 Mercury

2nd Place: Rodney Jefferson - 1970 Super Bee

3rd Place: Rocky Sink - 1958 Cadillac

11. Slammers

1st Place: Mike Hall - Chevy Impala

2nd Place: Barry Beckner - 1939 Ford

3rd Place: Fred Dunader - Back to the Future DeLoren

12. Small Scale

1st Place:  Rocky Sink - Goodwrench Corvette

2nd Place: Robert Painter - 1925 Custom T

3rd Place: Samuel  ?  - Mad Max Car

13. Large Scale

1st Place: B. Wade Brooks - 1981 Grand Prix

2nd Place: Robert Doss - Nissan Hard Body

3rd Place: Mike Hall - Pontiac Firebird

14. Motorcycles

1st Place: Mike Powell - Honda CT70

2nd Place: Mike Hall - Trike

3rd Place: Chris Tolley - Motorcycle

15. Juniors 14 and Under

1st Place: Sadie D. - VW Bus

2nd Place: Gabriella Mills - 1969 Impala

3rd Place: Alex Glass - Chevy Chevelle

16. Juniors 13-17

1st Place: Anna Kapalin - Jeep Commando

17. Unfinished

1st Place: Eugene Harris - 1950 Ford

2nd Place: Jairon O'Brien - 1941 Willys

3rd Place: Mike Hall - 1933 Willys

18. Trucks & Vans

1st Place: Robin Bittner - 1966 Suburban

2nd Place: Jeremiah Purks - 1995 Ford Lightning

3rd Place: Mark Huff - 1950 Ford Truck

19. Commercial & Public Service

1st Place: Richard Ferguson - Road Train Kenworth

2nd Place: Mike Hall - Autocar Dump Truck

3rd Place:  Robert Doss - F-100 Coke Truck

20. Competition Straight Line

1st Place: Donn Yost - 1965 Plymouth

2nd Place: Mike DeSorbo - 1967 Plymouth GTX

3rd Place: Ben Stone - 1957 Chevrolet

21. Competition Out of Box

1st Place: Rocky Sink - J2 Racing Mercedes

2nd Place: Mike DeSorbo - C7R Corvette

3rd Place: Tony Conant - Pennzoil Pontiac

22. NASCAR 1990 and Newer

1st Place: Neil Cranfill - #2 Miller Throwback

2nd Place: Mark Huff - Goodwrench #3

23. NASCAR 89 & Older

1st Place: Tony Conant - #22 Dodge Charger

2nd Place: Terry Barton - #22 Miller Buick

3rd Place: Scotty Williamson - #44 Bud Chevrolet

24. All Other Competition

1st Place: Don Yost - 1967 Camaro

2nd Place: Neil Crandfill - AMG Mercedes

3rd Place: David Crouch - 1950 Ford Truck

25. Miscellaneous

1st Place: Tim Mullins - Future Flying Car

2nd Place: Mike Hall - D8 Dozer

3rd Place: Robert Doss - 1954 Hudson

26. Dioramas

1st Place: David Seamster - 1970 AAR Cudas

2nd Place: Neil Cranfill - Garage Scene

3rd Place: Sadie D. - Graveyard

27a. Theme : Gassers Box Stock

1st Place: Donn Yost - 1941 Willys

2nd Place: Charles Baumgardner - 1962 Corvette

3rd Place: Tom Albright - 1941 Willys

27b. Theme : Gassers Detailed

1st Place: Donn Yost - 1941 Willys

2nd Place: Gary Bayne - 1941 Willys

3rd Place: Anthony Helmick - 1955 Chevy

Best Of’s:

Best Paint: Donn Yost - 1957 Ford Wagon

Best Interior: Mike DeSorbo - 1962 Impala

Best Engine: Mike DeSorbo - 1941 Willys

Best Show: Mike DeSorbo - 1962 Impala


Thanks to James Scott and Tim Mullins for the pictures.